דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
שירות למתרפאים

מחלקת חניכיים עוסקת במתן טיפולים במחלות חניכיים, במחלות סביב שתלים, טיפולים אסטתיים, השתלות שיניים וטיפולים מקדימים ובניית עצם עבור השתלות שיניים.

 

טיפול במחלות חניכיים

 

מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) היא מחלת הרקמות אשר סובבות את השן ותומכות בה. זוהי מחלה הנובעת מזיהום חיידקי כרוני של המהווים את מנגנון התמיכה של השן. הגורם הראשוני למחלה הם חיידקי הרובד הדנטאלי (פלאק) שהיא שכבה דביקה,עדינה וחסרת צבע שנוצרת באופן תמידי על השיניים. גירוי חיידקי זה יוצר תגובה מקומית של דלקת, והצרוף בין הזיהום לדלקת גורם לתוצאה של הרס הרקמות הסובבות את השן. שמירה ביתית יומיומית של ניקיון השיניים בעזרת מברשת ואמצעי ניקוי בין השיניים (חוט או קיסם דנטאלי)- מונעים את בנייתו של הרובד. אם הרובד אינו מוסר- לאורך זמן הוא הופך לאבנית. האבנית היא קשה, ואין אפשרות יותר להסירה בעזרת צחצוח. אם נוצרת אבנית תת-חניכית, היא מונעת את הסרת הרובד בצחצוח ומגרה את החניכיים, ומהווה גורם סיכון למחלת החניכיים.

טיפול במחלת חניכיים במקרים רבים מבוצע בעזרת טיפולים לא-כירורגיים. לעיתים, במקרים קשים, בהם אנו צופים כי ניתוח חניכיים ייתן תוצאה טובה יותר – נמליץ על ביצוע הניתוחים, על מנת לנסות להביא את החניכיים למצב תקין יותר.

 

before_perio.jpg
דוגמא למטופלת אשר בצעירותה מיקום השיניים היה ישר ואסתטי.

 

 

 

 

 

 

    

   arrow.png

 

  after_perio.jpg
לאחר מספר שנים, התפתחה מחלת חניכיים אשר הובילה לנסיגות חניכיים, תזוזת שיניים ואסתטיקה לקויה

 

 

 

 

 

 

arrow.png

 

 

 

after_treatment.jpg
לאחר טיפול חניכיים, אשר כלל טיפול אנטי-זיהומי, ניתוח חניכים וטיפול אורתודונטי להחזרת מיקום השיניים, המטופלת קיבלה חזרה את התפקוד והאסטתיקה של הפה והשיניים.

 

 

 

 

 

 

 המקרה הנ"ל טופל ע"י ד"ר טלי שקרצ'י, פרופ' איילה שטבהולץ ופרופ' אדיראן בקר.

  

ניתוחי חנייכים למטרות אסטתיות 

 ישנם גם טיפולים פריודונטלים נוספים אשר נעשים ללא קיום של מחלת חניכיים. הטיפולים הללו כוללים ניתוחים טרום שיקומיים (לפני קבלת שיקום על גבי שיניים), ניתוחים לטיפול ברקמה רכה (כגון נסיגות חניכיים, חסר סימטריה במתאר חניכים קדמי, עודף חניכים בחיוך).

 

מקרה 1

 

מטופלת הגיע ה עם תלונה של חשיפת חניכיים מוגזמ בחיוך, אשר מוביל לבעיה אסטתית חמורה.

Feldinger_Pre.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

לאחר טיפול כירורגי, מתאר החניכיים המחודש נראה אסתטי והחיות של המטופלת נראה תקין ונעים לעין.

Feldinger-post.jpg

 

 

 

 

 

 

 

המקרה הנ"ל טיפול ונוהל ע"י פרופ' ליאור שפירא.

 

 

מקרה 2

 

מטופל אשר הופנה למחלקה לפריודונטיה לפני תכנית של יישור שיניים עקב נסיגות חניכים מרובות. הוצע למטופל לבצע פרוצדורה של כיסוי נסיגות חניכים לפני התחלת הטיפול האורתודונטי.

before treatment - ayala recessions.jpg 

 

 

 

 

ניתן להתרשם מכיסוי של נסיגות החניכיים בכל השיניים המטופלות. המטופל היה מאוד שבע רצון מתוצאות הטיפול.

after treatment - ayala recessions.jpg 

 

 

 

  

הטיפול בוצע ע"י פרופ' איילה שטבהולץ .


  

מקרה 3

  

מטופלת אשר התלוננה על מראה חיות לא יפה עם מראה שיניים קצר. 

before.jpg

 

 

 

 

 

 

 

הטיפול כלל שינוי מתאר חניכיים סביב שיניים, וביצוע כתרים על גבי שינים קדמיות. בבסיום הטיפול, התקבל מראה חיוך אסטתי לשביעות רצון המטופלת.

after.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

הטיפול בוצע ע"י פרופ' משה גולדשטיין. שיקום בוצע ע"י פרופ' ניצן בוצ'צ'ו.

 

 

מרכז להשתלות דנטאליות


 

שתלים ברפואת שיניים, הם בעצם תחליף מלאכותי לשורשי השיניים עשוי ממתכת. הם בדרך כלל בעלי צורת בורג ועשויים ממתכת טיטניום, ומוחדרים אל הלסת על מנת לחבר אליהם שיניים מלאכותיות. השתלים היוו פריצת דרך טיפולית ששינתה את פני עולם רפואת השיניים, ומעטים הם המטופלים אשר לא יכולים ליהנות מהם.

 

ההצלחה של הטיפול בהשתלות מתחילה באבחון נכון ומבחירת אפשרויות הטיפול השונות. כמו בכל ניתוח רפואי, קיימים סיכונים וסיבוכים גם בהשתלות שיש לקחת בחשבון לפני התהליך. אמנם, למזלנו, הסיכונים והסיבוכים נדירים, אך על הרופא והמטופל להיות מודע אליהם.
 
היתרון העיקרי המושג משיניים הנתמכות על ידי שתלים הוא היכולת ללעוס ולתפקד בצורה טובה. מחקרים העריכו כי יכולת הלעיסה של מתרפאים נושאי תותבות שלמות (מחוסרי שיניים) היה כ-20% מהכוח שהיה מופעל על ידי שינים טבעיות ,לו היו קיימות. אותם המתרפאים,לאחר שקיבלו שיניים הנתמכות על ידי שתלים,יכולת הלעיסה שלהם עלתה עד ל- 95% מהכוח של המשנן טבעי !! כלומר, יש החזרה מלאה של פונקציית הלעיסה. מחוסרי שיניים נושאי תותבות ,לא תמיד זקוקים לתמיכת על ידי מספר רב של שתלים כדי ליהנות משיקום הפה על גבי שתלים. ניתן להשתמש בשתלים מעטים יחסית, ובכך להגדיל את יכולת התפקוד והביטחון של האדם. בעוד שהיתרונות התפקודיים הם מובנים מעליהם, היתרונות הקוסמטיים והפסיכולוגיים בהחזרת השיניים הם חשובים באותה מידה, ולפעמים אף יותר מלעיסה.... נוסף ליתרונות התפקודיים ,שיחזור השיניים על גבי שתלים יכול לשפר את ההערכה העצמית. אובדן שיניים מתבטא לעיתים תכופות גם במראה "מזדקן" של הפנים והשפתיים וגם בהרגשה פסיכולוגית של "זיקנה". מצב זה יכול לגרום לקשיים נפשיים ואובדן הביטחון העצמי, ושתלים יכולים להחזיר את הביטחון והרגשת הצעירות.

 

המרפאה של המחלקה לפרידוונטיה מציעה טיפולים להתקנת שתלים דנטאלים, ובמידת הצורת גם בניות עצם נלוות להתקנת השתלים.

 

 

lior with CT.JPG
פרופ' ליאור שפירא עוסק בניתוח ממצאי צילום סיטי של מטופל לפני התקנת שתלים, וזאת במטרה לבחון את היכולת להתקין שתל והאם נדרשת פעולה נוספת כגון בניית עצם לפני או ביחד עם התקנת השתלים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 דוגמא למתרפאה אשר הופנתה למחלקתינו לאחר זיהום בשתלים ושינים אשר הוביל לחסר עצם משמעותי וקושי התקנת שתלים באזורים אלו.

before_clinic.jpg

 

 

 

לאחר ניתוחים של בניית עצם נרחבת, והתקנת 3 שתלים, המטופלת קיבל כתרים ע"ג השתלים אשר שחזרו את התפקוד של אזור חסר השיניים, לשביעות רצון המטופלת.

after_clinic.jpg

 

 

 

 

 

הטיפול בוצע ע"י פרופ' משה גולדשטיין וד"ר  דודו פולק. שיקום בוצע ע"י ד"ר אלינור בבינצקי.

 

טיפולים בסדציה (טשטוש - הרדמה חלקית)

 

 

לעיתים יש קושי של מתרפאים לקבל טיפול דנטאלי, וזאת עקב חששות ופחדים אשר לעיתים לא ניתנים לשליטה. מתוך כך, המחלה לפריודונטיה פועלת בשיתוף עם מרפאת סדציה של הפקולטה לרפואת שיניים ומציעה טיפולי חניכיים, השתלות עצם ושתלים דנטאלים, תחת טשטוש וסדציה. שיתוך פעולה זה פותח את האפשרות של קבלת טיפול חנייכים ושתלים מורכב גם למתרפאים אשר מתקדים לבצע את הטיפול במסגרת מרפאת שיניים רגילה. 

 

 

מרפאת תחזוקות

 

הטיפול במחלת החניכיים, כהיותה מחלה כרונית, דורש טיפול ומעקב מתמיד: נטיה גנטית, רגישות מולדת ונרכשת לחיידקי הפה תורמת לחזרה ולהתקדמות המחלה, גם אצל חולים שטופלו ואף עברו ניתוחי חניכיים.  תחזוקה ושמירה על תוצאות הטיפול דורשת מעקב תקופתי וטיפול תקופתי.

סילוק אבן תקופתי והקפדה על גהות הפה מאפשרות שמירה, ועל-פי מחקרים, אף לשיפור מצב החניכיים. טיפול הניתן ע"י שינניות המחלקה. תדירות התחזוקה משתנה ממקרה למקרה, בהתאם לחומרת המחלה- אך בדרך-כלל נעה בין טיפול אחת לשלושה חודשים לאחת לחצי שנה.

שכיחות התדרדרות המחלה נחשבת כנדירה, כ4% מהמטופלים עשויים להתדרדר על אף הטיפול המסור.  במידה מאובחנת התדרדרות שכזו, מופנה המטופל לבדיקה אצל אחד מרופאי המחלקה. או-אז נשקל הצורך בטיפולים נוספים במחלקה.

סוכרת לא מאוזנת, עישון וחוסר טיפולי תחזוקה סדירים ידועים קגורמים שנמצאים בקשר להתדרדרות מחלת החניכיים.
 
מחלקת חנכיים מפעילה מרפאת תחזוקות אשר מטרתה הינה לתת מענה לצוךר המעקבים ותחזוקה של מטופלים אשר קיבלו טיפול חניכים והשתלות שיניים במסגרת המחלקה. כחלק מפעילות מרפאה זו, מבוצע מעקבים וזימון מטופלים באופן יזום. במקרים בהם אובדחה החמרה בבריאות החניכיים, בהתאם למקרה, ניתן למטופל טיפול מתאים בכדי לעצור את המחלה ולמנוע את הישנותה.

 

 

 

טיפול אורתודונטי מהיר

 

 

מקוצרת פריודונטלית הינה שיטת טיפול חדשה יחסית בה מבוצע טיפול יחיד בחניכיים המאפשר קיצור של משך הטיפול האורתודונטי במבוגרים עד לכדי 1/3 ממשך הטיפול הקונבנציונלי.

 

מטופלת מבוגרת אשר מעוניין לבצע יישור שיניים בתקופת זמן קצרה לעומת טיפול אורתודונטי שגרתי אשר עלול לארוך כשנתיים ואף יותר.

pao before.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לאחר טיפול פרידווטנטי בשיטת PAO הטיפול האורתודונטי החל והסתיים תוך 7 חודשים בלבד.

pao after.jpg

 

 

 

 

 

 

הטיפול הפריודונטלי בוצע ע"י ד"ר אביגדור קלינגר, והטיפול האורתודונטי בוצע ע"י ד"ר עידית בר-קנא

website by Bynet Software Systems