דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
שירות למתרפאים
 
מחלקת אורתודונטיה של המרכז הרפואי הדסה כוללת 9 יחידות דנטליות מצוידות במכשור מתקדם, 7 במרפאה המרכזית
ו- 2 יחידות טיפול פרטיות.
הצוות המקצועי כולל 26 מומחים ליישור שיניים, רובם בתקן אקדמי מלא או חלקי, ומיעוטם מתנדבים. הרופאים המומחים נתמכים על ידי שינניות, סייעות וטכנאים. במחלקה  11 רופאי שיניים מתמחים, לקראת הכשרתם כמומחים באורתודונטיה. המחלקה מציעה ייעוץ ראשוני, כמו גם טיפול אורתודונטי במגוון רחב של מתרפאים. חלק מהטיפול מבוצע במרפאות יעודיות לתת תחומים באורתודונטיה.
 
המרפאה לייעוץ אורתודונטי וטיפול אורתודונטי שגרתי
ייעוץ אורתודונטי ניתן לציבור הרחב, בגילאים שונים, המעוניין לברר האם יש צורך בטיפול אורתודונטי ומהו התזמון המתאים. שירות זה ניתן בעלות סמלית, ואינו מחייב את קבלת המתרפא לטיפול.
בנוסף, ייעוץ אורתודונטי ניתן למתרפאים הנמצאים בטיפול במחלקות השונות בפקולטה – דוגמת רפואת שיניים לילדים, פריודונטיה, שיקום הפה, כירורגית פנים ולסתות ועוד.
טיפול אורתודונטי שגרתי ניתן למתרפאים שקבלו יעוץ במחלקה והתקבלו לטיפול במסגרת אחת ממרפאות המחלקה, ולפרסונל הדסה וילדיהם.
קביעת תור בתאום מראש עם מזכירת המרפאה.
 
המרפאה ליעוץ ולטיפול אורתודונטי מוקדם
המרפאה מציעה בדיקה והערכה אורתודונטית  וטיפול בילדים, הנמצאים בשלב המשנן המעורב (שיניים נשירות וקבועות), ולעיתים אף בשלב המשנן המוקדם יותר (שיניים נשירות). מספר בעיות אורתודונטיות דורשות טיפול בשלב מוקדם, והן ניתנות לזיהוי בגיל 8-9 שנים, או קודם לכן. במקרים מסוימים טיפול מוקדם עשוי למנוע המשך התפתחות של לקויי סגר (סגר שיניים), ולעיתים עשוי אף למנוע אותו. בכדי להבדיל בין ליקויי סגר בהם צריך לטפל בשלב מוקדם וליקויים בהם ניתן לטפל בשלב מאוחר רצוי לעבור בדיקה אורתודונטית ראשונית בגיל 8 שנים בערך.
 
המרפאה לטיפול אורתודונטי בשיניים כלואות
שיניים כלואות יכולות להופיע באזורים שונים של קשתות השיניים. השיניים השכיחות ביותר לכליאה הם ניבים עליונים וחותכות מרכזיות עליונות, אבל לעתים מוצאים גם שיניים כלואות אחרות. במקרים רבים קיים חוסר מקום מספיק עבור שיניים אלו. מטרתו של הטיפול האורתודונטי לאבחן את הבעיה, ליצור מספיק מקום עבור השיניים הכלואות ולהביאן לקשת השיניים. לעתים, לצורך זה יש צורך גם בהתערבות ניתוחית, כדי לחשוף את השן הכלואה ולהדביק עליה ידית (כפתור או סמך) כדי שניתן יהיה בהמשך למשוך אותה לקשת השיניים.
 
המרפאה לטיפול אורתודונטי למבוגרים ובעיות מיוחדות
מבוגרים, כמו גם ילדים, פונים לטיפול אורתודונטי, בבעיה שייתכן שלא טופלה בילדות או בעיות שהופיעו במהלך החיים. טיפול באדם בוגר יכול לכלול מכשור, שבולט פחות או שהוא מוסתר לחלוטין. המרפאה עומדת בחזית החידושים בשיטות הטיפול, כגון טיפול עם  סמכים קרמיים בצבע השן, סמכים המודבקים בצד הפנימי של השיניים (הצד הלשוני) וטכנולוגית Invisalign .
 
כמו כן, צוות המרפאה עושה שימוש בשתלים אורתודונטיים (שתלים דנטליים)  כתחליף לשימוש במכשירים חיצוניים למקרים ייחודיים. כאשר יש צורך בטיפול המשלב מספר תחומי התמחות כמו במצבים עם  אובדן רב של שיניים עקב עששת או מחלת חניכיים, משולב טיפול אורתודונטי תומך במסגרת טיפול בין-תחומי  המערב מומחים מתחומי הפריודונטיה, שיקום הפה, טיפולי שורש וניתוחי פה ולסת .
 
המרפאה לטיפול אורתודונטי בשפה ו/או חיך שסועים ומומים אחרים
טיפול מקיף ניתן למתרפאים הסובלים משסעים, במסגרת צוות בין-מחלקתי, הכולל בנוסף לאורתודונטים: מנתחים פלסטיים, מנתחי פה ולסת, רופאי שיניים לילדים, רופאי שיניים  מומחים בשיקום הפה, רופאי   אף , אוזן וגרון וקלינאי תקשורת. הטיפול האורתודונטי הפעיל ניתן בשלבים שונים לאורך תקופת הגדילה וההתפתחות ומתמשך מעת הלידה ועד לבגרות.
 
המרפאה לטיפול אורתודונטי - כירורגי
ניתוח אורתוגנטי הוא טיפול מורכב המחייב שיתוף פעולה בין המחלקה לאורתודונטיה לבין המחלקה לניתוחי פה ולסתות. מטרת טיפול זה היא תיקון פגמים במבנה הגרמי של הלסתות. ניתן לחלק  פגמים אלו בלסתות ל-3 קטגוריות: הקבוצה הגדולה כוללת מתרפאים שטיפול אורתודונטי/אורתופדי שגרתי אינו מספיק בכדי לתקן את הפגם שלהם. קבוצה שנייה, קטנה יותר, כוללת מתרפאים, הסובלים מתסמונות שונות בראש  וצוואר כמו Crouzon, Apert  המשפיעים על ההתפתחות התקינה של הלסתות והגולגולת. הקבוצה השלישית כוללת מתרפאים הסובלים מגידולים או הפרעות גדילה המעוותים את ההתפתחות התקינה של הלסתות.
המרפאה לטיפול אורתודונטי בילדים עם צרכים מיוחדים
המרפאה מתמחה בטיפול אורתודונטי הניתן לילדים עם מגבלות התפתחותיות, פיזיות, נפשיות או משולבות. ילדים עם תסמונת דאון, שיתוק מוחין, פיגור שכלי, אוטיזם או מצבים סיסטמיים קשים, מטופלים במרפאה תוך שיתוף פעולה עם המחלקה לרפואת שיניים לילדים, המחלקה לניתוחי פה ולסת, המחלקה לפריודונטיה ומחלקות דנטליות ורפואיות נוספות. מצבם הרפואי, הפסיכולוגי או ההתנהגותי של חלק מהמתרפאים מונע מהם טיפול שיגרתי ומחייב סדציה או הרדמה כללית, לשם בצוע פרוצדורות מורכבות. טיפול כזה ניתן במרפאתנו המצוידת במיוחד לשם כך.
 
המרפאה לטיפול בתסמונת - Hemifacial Microsomia  ומלפורמציות התפתחותיות
המרפאה מתמחה בטיפול הניתן לילדים עם  אסימטריות בפנים, במיוחד במקרים עם Hemifacial microsomia .  הטיפול במתרפאים עם מלפורמציות אלו עשוי להמשך מהילדות המוקדמת ועד לבגרות ומערב:
א. טיפול אורתופדי פונקציונלי להכוונת גדילה  
ב. טיפול אורתודונטי לפני ואחרי ניתוח  
ג. פרוצדורות ניתוחיות כמו Distraction Osteogenesis, השתלות  עצם ו/או ניתוח אורתוגנטי, המחייב שיתוף פעולה עם המחלקה לניתוחי פה ולסתות.
 
 
website by Bynet Software Systems